Pieniądz niejedno ma imię

Zwierzęce skóry i zęby, muszle ślimaków kauri, sól, koraliki, zboże, broń, tytoń, ziarna kakao, bransolety Manilla, sprasowana herbata, ryż… to tylko nieliczne spośród dóbr, którymi płacono w przeszłości w różnych kulturach. Ludzie od wieków szukali czegoś, co ułatwiłoby im wymianę i porównanie wartości towarów. Po co? Bo wymiana towaru na towar (tzw. barter) to sprawa mecząca i czasochłonna, a my, ludzie, lubimy ułatwiać sobie życie.

W licznych kulturach przez setki lat środkiem płatniczym były cenne kruszce: złoto i srebro. To właśnie z nich wyrabiano dawne monety wybijając na nich wizerunki władców. Wartość takiej monety zależała w głównej mierze od ilości zawartego w niej kruszcu. Niestety, złota i srebra wciąż brakowało by finansować potrzeby rozwijających się państw. Dlatego władcy notorycznie „psuli"" pieniądze, dodając do monet coraz więcej tańszych metali.

Które monety ważyły 20 kg i który bank wyemitował pierwsze banknoty? Dowiesz się tego tutaj…

W XVII wieku w Szwecji, kraju zubożałym po stoczonych wojnach (dobrze nam znanych jako potop szwedzki), postanowiono wykonać pieniądze z miedzi. Tak powstały jedne z najcięższych monet na świecie. W obiegu krążyły monety o wadze 4 kg, a największy nominał ważył aż 20 kg! Do zrobienia zakupów potrzebne były nie tylko pieniądze, ale też wielka siła fizyczna. Dlatego rolę portfeli nierzadko pełniły sanie, na których wożono miedziane pieniądze.

Taki pieniądz nie ułatwiał niestety życia.

W 1668 roku szwedzki parlament utworzył Szwedzki Bank Państwowy (Sveriges Riksbank), który w zamian za ciężkie miedziane monety wydawał papierowe potwierdzenia na okaziciela. Można je było odsprzedać innym osobom, a nabywca potwierdzenia mógł pobrać z banku miedziany depozyt. Zatem zaczęto płacić papierowymi kwitami zamiast ciężkimi płytami miedzi. Rozwiązanie to okazało się łatwe i zdecydowanie bardziej użyteczne. Tak oto powstał pierwszy w Europie bank centralny, emitujący pierwsze papierowe pieniądze na naszym kontynencie.

Obejrzyj film: